PRÜGIHUNDI JA SUPERJÄNESE PROJEKTI UUDISTELEHT
Prügihunt ja Superjänes on edukas keskkonnahoiu projekt
2011. aasta Keskkonnateokese auhinna võitja.
See lehekülg on tagasivaade ajas Prügihundi ja Superjänese projektile alates selle sünni-ideest kuni tunnustusteni, millega seda on hinnatud.
November 2012. Keskkonnaminister Keit Pentus auhinda üle andmas. (foto:Scanpix).
Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus andis üle auhinnad tänavustele keskkonnavaldkonna parimatele.
Novemberis saadud autasu keskkonnaministrilt.

Ettevõtlike Noorte Koda kinkis 20-le algkoolide klassile või lasteaiarühmale selle aasta kevadel tasuta loodusmatka. Loosimises osalemiseks tuli vaadata ETV2 kanalil jooksnud nukutelelavastust „Prügihunt ja Superjänes" ning saata nähtud osade kohta tagasisidet. Lavastus rääkis lustlikus vormis looduse hoidmisest, säästvatest eluviisidest, prügiga ümberkäimisest ning mitmest teisest olulisest keskkonnateemast.

Altjalt läbi jalutades saime  teada palju huvitavat selle rannaküla ajaloost. Matkarajal tutvustas giid meile Soome lahe ja Eesti põhjaranniku geoloogilist kujunemist, mere ja ranniku elustikku, ranna-aladel elavate inimeste traditsioone ning elatise teenimist merel. Lisaks selgitas ta  ka organismide omavahelisi suhteid meres ja kaldaaladel ning toiduahelaid.

Pärast arutlesime koos, kuidas hoida merd puhtana. Rajal avanes meile pinnavormide ja looduse erakordne mitmekesisus, samuti nägime Läänemere kujunemise ajaloo põhietappe. Siis jõudsimegi mere äärde  ja käisime jalgupidi vees ning  saime lähemat tutvust teha  väljapanekul nähtud liikidega: otsida jõekarpe ja tigusid, katsuda ja nuusutada adrut ja kõike muud, mida merest võis leida. Lastel oli kahju oli Altja rannast lahkuda:"kordame sellist päeva veel", soovisid kõik!
Prügihunt ja Superjänes viisid lapsed tasuta loodusmatkale
Lavastust sai vaadata ka laste keskkonnaportaalis www.hoia.ee, kus on lisaks lavastusele lisatud otsteed paljude teemakohaste materjalide juurde. Portaal tegi keskkonnateemade omandamise lõbusaks ning huvitavaks. Tähtis on ka see, et kõike huvitavat ning kasulikku ei pidanud ise internetist otsima.  Pärast vaatamist arutlesime koos lastega selle üle, mida „Prügihunt ja Superjänes" neile õpetas ja mis neile meelde jäi ning täitsime tagasiside ankeedi.

Põnevusega jäime loosimist ootama ning meie rõõm oli suur, kui saime teada, et  loosi?nn ka Päinurme Internaatkoolile naeratas.  Nii käisidki algklasside õpilased maikuus RMK Oandu looduskeskuses loodusmatkal „Lahemaa-Rannamaa". See oli väga huvitav päev.

Algul tuvusime looduskeskusega ja vaatasime saalis filmilõike „Märka merd". Edasi liikusime kõrvalhoonesse  mereteemalisi väljapanekuid uurima. Seejärel siirdusime Oandu-Altja matkarajale piki Altja jõe kõrgeid kaldaid. Retkel nägime erinevaid pinnavorme,  jõge ja jõeoru elustikku.
ÜLES
Kõik algab sellest, et tavaline hunt ajab metsas taga tavalist jänest. Nagu see aegade algusest peale on olnud. Kuid seekord läheb teisiti. Inimesed on metsa nii palju prügi tassinud, et metsaelanikel on raske ringi liikuda. Midagi on tarvis ette võtta! Vaata etendust videost!
Keskkonnateemaline nukuetendus lastele
PRÜGIHUNT JA SUPERJÄNES

Autor: Wimberg
Lavastaja: Vahur Keller
Kunstnik: Britt Urbla Keller
Lastelavastus "Prügihunt ja superjänes" õpetab metsas käituma
ÜLES
Vaata etendust täismus. Kliki kõrval asuvale pildile ja etendus algab.
Juunis viisime lapsed tasuta põnevale loodusmatkale.

ÜLES
Märtsis esietendus nukuteatri lavastus "Prügihunt ja Superjänes".

Nukulavastus "Prügihunt ja Superjänes" on lasteaia- ja algklassiealistele suunatud etendus, mis räägib kunstipärases vormis ökoloogilisest mõtlemisest.

Etenduse tegevus saab alguse sellest, kuidas tavaline hunt ajab tavalises metsas taga tavalist jänest. Nagu see aegade algusest peale on olnud. Kuid seekord läheb teisiti. Inimesed on metsa nii palju prügi tassinud, et metsaelanikel on raske ringi liikuda.
Prügihunt ja Superjänes hakkavad õpetama ökoloogilist mõtlemist
Ligi 400 kooli ja lasteaeda on tellinud endale külla nukuetenduse, mis õpetab lastele mängulisel ja lõbusal moel nippe, kuidas läbi igapäevaste valikute saab loodust ja keskkonda hoida.

Jaanuaris toimunud Prügihundi ja Superjänese esmatutvustus.

Midagi on tarvis ette võtta! Nii moodustavad tarmukad metsloomad metsa kaitseks patrulli, et vastu seista prügistajatele. Tavalisest hundist saab Prügihunt. Lisaks Prügihundile ja Superjänesele teevad lavastuses ja sellele järgnevas mõttevahetuses kaasa Sipelgas Ferda, Killerkott, Roheline Punkt, Pandipakend ja Ökokratt.
Kliki videole, et vaadata Prügihunti ja Superjänest saates Terevisioon (jaanuar, 2011).
Seekordses lavaloos etendavad Muhv, Kingpool ja Sammalhabe publikule oma seiklusi ajast, mil loodus tasakaalust välja läks ja siis taas tasakaalu saavutas. Loo jutustamisel kasutavad naksitrallid ebatavalisi vahendeid, ühendades omavahel mängu ja metsakoristuse. Loo neljas tegelane on kuldsete kätega autoparandaja, kes naksitrallidel nende mälestusi fantaasiarikkal moel jutustada aitab. See on hoogne ja mänguline lugu sõprusest ja looduse hoidmisest.

Naksitrallid annavad juulis ja augustis etendusi üle terve Eesti, vurades Muhvi punases furgoonautos mööda kaunist kodumaad ringi ja peatudes ühtekokku 56 erinevas kohas. Asja teeb eriti toredaks see, et kõik etendused on tasuta! Kuid eesti inimestel tasub silmad ja kõrvad lahti hoida, sest „Naksitrallide” etendusi avalikult ei reklaamita.

Naksitrallid tahavad nimelt inimesi oma saabumisega üllatada. See-eest saavad huvilised nende tuleku kohta jälgida välireklaami oma kodukohas.Tasub ka teada, et koostöös Eesti Ettevõtlike Noorte Koja ja Keskkonnainvesteeringute Keskusega on naksitrallide suvetuur juba aegsasti käivitanud aktsiooni, mille raames on mitmed külad spetsiaalselt „Naksitrallide” etenduse jaoks korda seadnud kiigeplatsi või muu kena koha.

„Naksitrallide” raamatu autor on teadagi armastatud lastekirjanik Eno Raud. Lavastajatena debüteerivad noored nukunäitlejad Katariina Tamm ja Sandra Lange. Dramatiseeringu kirjutas NUKUs vastselt tööle asunud dramaturg Ingel Undusk ja loo fantaasiarikkaks kunstnikuks ning heliloojaks on Kaspar Jancis.

Lavastuses mängivad NUKU teatri näitlejad Tarmo Männard, Andres Roosileht, Sandra Lange ja Kaisa Selde või Kadri Kalda.
Juuli 2012. Naksitrallide suvetuur osutus üle ootuste populaarseks.
NUKU teatri "Naksitrallid" on tasuta suvetuuril
ÜLES
Juuli lõpus ja augustis sõitis Naksitrallide auto Eestis ringi ning peatus 56 kohas.
Aasta Keskkonnateokese tiitlile pürgijate hulgast eristus selgelt ja sai võitjatiitli ning 1000-eurose rahalise preemia Eesti Ettevõtlike Koja liikme JCI GO Koja vabaõhuetendus “Naksitrallide Metsakool”, mis on lavastatud tuntud raamatu “Naksitrallid” ainetel. . See on ehe näide uue ja vana ühildamisest mitmel tasandil – kõigile tuttavad Naksitrallid räägivad keskkonnavaldkonna olulistel teemadel ning nukkude ja dekoratsioonide tegemisel kasutati ainult jäätmeid või taaskasutusele võetud materjale. Lavastus etendus 67 korral üle Eesti ning sellest sai osa kokku 32 000 vaatajat.
Etendus valmis koostöös Eesti Riikliku Nuku- ja Noorsoo teatriga. Lisaks jagati lastele 15 000 pakki õpetliku prügisorteerimise kaardimängu “Superjänese prügimäng”.

Keskkonnaministeerium korraldab Aasta Keskkonnategu konkurssi alates 2001. aastast. Konkursi eesmärk on tunnustada viimase 12 kuu tublimaid tegijaid ja innustada nii üksikisikuid kui ka organisatsioone, asutusi ja ettevõtteid võtma eeskuju keskkonnahoiu, keskkonnakaitse, -teavituse ja -teadlikkuse alal tunnustuse pälvinud tegudest. Kandidaate said esitada kõik, kes soovisid tunnustada eraisikuid, asutusi, ettevõtteid ja organisatsioone nende panuse eest keskkonna heaks.
Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus andis üle auhinnad ja tänukirjad tänavustele keskkonnavaldkonna parimatele. Keskkonnateo ja –teokeste parimad on seotud laste ja noorte harimisega ning silmapaistvad ettevõtted pakuvad säästlikke ja innovatiivseid lahendusi.

„Naksitrallid” on juba teine keskkonnateemaline lavastus NUKU teatris. 2011. aastal toodi välja Wimbergi loodushoidlik originaalnäidend „Prügihunt ja Superjänes”, millest on käesoleval suvel koostöös Eesti Televisiooniga valmimas ka laste teleseriaal.
Juulis ja augustis toimunud Naksitrallide Suvetuur.

“Meil olid Hunt-Kriimsilm, Leopold ja palju teisi põnevaid tegelasi, kes aastaid tagasi läbi oma seikluste ja lugude väga olulisi õppetunde meie jaoks avasid. Nüüd on aeg küps, et uus generatsioon tegelasi meie lastega tuttavaks saaksid,” sõnas projekti üks eestvedajaid Meeli Laane.

Koostöös Teeme Ära ja JCI GO Kojaga tõi Nukuteater kokku tänapäevased mängutegelased üle Eesti ning tegi nad omavahel tuttavaks. Sündis etendus “Prügihunt ja Superjänes,” kus räägitakse ausalt ära kuidas kõik tegelikult alguse sai. Ehk kuidas tekkis metsa prügi, mis seejärel juhtuma hakkas ning kes ja kuidas meie metsade superkangelasteks said.

Prügihunt ja Superjänes õpetasid lastele tulemuslikult keskkonnahoidu
ÜLES
August. 2011. Lastele saab looduse hoidmist õpetada ka lõbusalt ja lahedalt – nukuetendus, laul, viktoriin, prügi sorteerimise õppevideo, taaskasutusnipid ning palju muid huvitavaid abivahendeid õpetajatele koolis, kodus ja lasteaias leiab kõigile avatud veebisaidilt hoia.ee.
Tagasivaade augustis: keskkonnahoidu saab õpetada lahedalt.

“Möödas on ajad, mil õppimine toimus läbi teksti – meil on tänasel päeval olemas kõik vahendid, et tuua endi ja ka lasteni maailm ning kõik selles sisalduvad teemad-küsimused silma ja kõrva jaoks haaraval moel. Inimene õpib läbi mängu ja läbi lugude. Sellega tahtsimegi lastevanematele ja õpetajatele appi tulla!” ütles Laane.

Etendus “Prügihunt ja Superjänes” külastas sel kevadel 50 erinevat Eestimaa kooli ja lasteaeda ning võeti laste poolt väga soojalt vastu. “Huvi etenduse vastu oli veel palju suurem, kui oskasime oodata”, sõnas Laane. Üle 400 Eestimaa kooli ootas etendust endale külla. Kuna kõikjale jõudmiseks vahendeid nappis, otsustas projektimeeskond etenduse üles filmida, et seda sel moel laiema ringi lastega jagada. Siit kasvaski välja mõte teha etenduse juurde sel teemal veel teisigi õppematerjale, mida nii koolid, lasteaiad, kui ka lapsevanemad saaksid omal käel kasutada.

“Õppimine toimub kõige edukamalt läbi mängu ja tegevuste, mis lapsi kaasa haaravad – laulmine, nuputamine, meisterdamine. Pidasime oluliseks lastele ka igapäevases elus kasutatavate teadmiste ja oskuste edasi andmist – näidata, mida kasulikku ja ilusat saab teha “prügist”, teha piltlikult selgeks, kuidas kodus üldse prügi sorteerida tuleks.
Kui lapsed oskavad, siis on lootust, et ka vanemad asja lõpuks korralikult selgeks saavad,” lisas Laane.

Nii etendus ise kui ka õppematerjalid, eesti ja vene keeles, ootavad huvilisi aadressil hoia.ee.

Etenduse ja õppematerjalidega DVD-d saadetakse ligi 1090-le koolile ja lasteaiale üle Eesti. Projekti rahastas Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Projekti üks eestvedajaid - Meeli Laane.
Toetajad ja partnerid, keda täname:
Copyright 2013 Hoia.ee Projekti eesmärgiks on laste keskkonnahariduse õppematerjalide mitmekesistamine ja olemasolevate materjalide väärtustamine. Eesti Ettevõtlike Noorte Koja poolt MTÜ JCI GO Koda juhtimisel 2011 aastal aastal alustatud projekt, mille eesmärgiks on laste keskkonnahariduse rikastamine ja laste keskkonnateadlikkuse tõstmine. Projekti sihtgrupiks on lapsed vanuses 5-10 aastat ning projekti põhieesmärgiks on laste säästvat eluviisi toetavate väärtushinnangute ning keskkonnateadlikkuse arendamine. Lisaks on projekt seadnud eesmärgiks tuua kokku ja panna üheskoos põhieesmärgi nimel tegutsema täna juba olemasolevad ja selles valdkonnas tuntust kogunud, kuid siiski omaette tegutsevad keskkonnamaskotid.

Tublid ettevõtted ja organisatsioonid, ilma kelleta poleks me seda suutnud.